III Trail ZMMsáb 21/05/2016 13:28
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2008

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Cl.         Time 



Trail ZMM Fem  (44)     16.0 km  500 m   8 C               

    1    101 Cátia Fiqueli                   CAF                           SEN F    1:46:13 
    2    103 Maria Andrade                   CAF                           F50      1:52:52 
    3    102 Clara Miguel                    CAF                           F35      1:53:37 
    4    154 Sandra Pestana                  CAF                           F35      1:53:54 
    5     40 Fátima Gregório                 Individual                    F40      1:57:51 
    6      6 Ana Martins                     ACD Jardim da Serra           F45      1:59:28 
    7    126 Fabiana Goncalves               Clube Desportvo Garachico -Óp SEN F    2:01:34 
    8     35 Carina Araújo                   ACD Jardim da Serra           SEN F    2:04:59 
    9    171 Patrícia Escórcio               Individual                    SEN F    2:06:48 
   10    166 Carla Gaspar                    CAF                           SEN F    2:07:00 
   11     70 Catarina Serrão                 Ludens Clube Machico          F40      2:07:52 
   12     13 Paula José                      Grupo Desportivo Corticeiras  F35      2:09:23 
   13    185 Regina Baptista                 Individual                    SUB23F   2:11:00 
   14     45 Catalina Figueira               Ossobook Trail Team           SEN F    2:12:34 
   15     96 Teresa Freitas                  Individual                    F45      2:15:47 
   16    163 Zélia Encarnação                Nature High                   F40      2:17:05 
   17     15 Ana Faria                       Individual                    SEN F    2:20:17 
   18    151 Alice Costa                     Individual                    SUB23F   2:20:44 
   19    105 Ana Dias                        Individual                    F35      2:20:59 
   20      9 Maria Gaspar                    Clube Desportvo Garachico -Óp F50      2:21:52 
   21     55 Ana Gouveia                     Clube Aventura da Madeira     F35      2:21:55 
   22    136 Manuela Carrillo                Clube Desportivo Infante      F55      2:22:02 
   23    124 Cláudia Faria                   Individual                    F45      2:23:49 
   24    158 Eduarda Ferreira                ZMM                           SEN F    2:24:11 
   25    137 Maria Branco                    Clube Desportivo Infante      F60      2:27:28 
   26     59 Mary Barreto                    Individual                    SEN F    2:28:42 
   27     67 Fátima Pereira                  Individual                    SEN F    2:32:40 
   28    129 Eilyn Rodrigues                 Crossfit FNC                  SEN F    2:32:41 
   29    104 Nilza Ornelas                   CAF                           SEN F    2:33:43 
   30    161 Luísa Ramos                     Arca da Ajuda                 F55      2:46:49 
   31     89 Odília Luís                     CE - O Liceu                  F45      2:49:16 
   32    128 Liliana Cardoso                 Crossfit FNC                  F35      2:54:25 
   33     73 Isabel Clairouin                Individual                    F40      3:00:18 
   34    146 Patrícia Borges                 Métodos B Engenharia          F35      3:11:26 
   34    157 Cátia Félix                     Métodos B Engenharia          F40      3:11:26 
   36    143 Margarida Barros                Individual                    SEN F    3:12:54 
   37    159 Ana Nascimento                  Individual                    F40      3:14:34 

          79 Nélia Nascimento                CF Carvalheiro                F40          dns 
          81 Sandra Teixeira                 CF Carvalheiro                F40          dns 
          98 Isilda Fernandes                CE - O Liceu                  F45          dns 
         170 Teresa Freitas                  Individual                    F35          dns 
         178 Maria Jesus                     PROTEÇÃO CIVIL                F50          dns 
         182 Maria Andrade                   Clube Desportivo Escola de Sa F40          dns 
         188 Patrícia Escórcio               Individual                    SEN F        dns 



Trail ZMM Masc  (144)   16.0 km  500 m   8 C               

    1      1 Marco Silva                     RC TRAVEL / WELLNESS BY ORIFL M35      1:16:06 
    2      3 Américo Caldeira                CAF                           M35      1:16:28 
    3     23 Fábio Caires                    Individual                    SEN M    1:21:34 
    4      4 Carlos Ramos                    Clube Futebol Andorinha       M45      1:23:31 
    5    107 Énio Silva                      CAF                           SEN M    1:23:55 
    6     22 Márcio Castro                   Clube de Montanha do Funchal  SEN M    1:24:38 
    7    115 Humberto gomez                  ZMM                           SEN M    1:27:41 
    8    132 José Pereira                    Madeira Trail Team            SUB23M   1:28:02 
    9    142 Alberto Abreu                   CAF                           SEN M    1:29:07 
   10     61 José Ornelas                    ACD Jardim da Serra           M45      1:30:51 
   11     99 Evaristo Teixeira               Clube Montanha do Funchal     SEN M    1:30:57 
   12    138 João Freitas                    PSP                           M40      1:32:16 
   13    114 Carlos Moço                     CAF                           M45      1:32:55 
   14    106 António Jardim                  CAF                           SEN M    1:33:43 
   15      8 José Spínola                    CCDCMF                        M45      1:34:28 
   16     37 João Nóbrega                    CPC/ELECTRONOBREGA            M45      1:34:42 
   17     83 Mário Freitas                   Clube de Montanha do Funchal  M40      1:35:17 
   18    148 Marco Barros                    ACD Jardim da Serra           M35      1:35:40 
   19    110 José Abreu                      CAF                           M45      1:36:08 
   20    162 Manuel Barreiro                 Clube Desportivo Escola do Po M40      1:36:21 
   21    125 Tiago Gil                       ZMM                           SEN M    1:36:32 
   22    183 Danilo Soares                   Clube Desportivo Infante      SEN M    1:37:17 
   23     27 José Ribeiro                    Clube Aventura da Madeira     M50      1:38:09 
   24     56 Rodolfo Cró                     Individual                    M35      1:39:05 
   25     36 João Almeida                    ATLAFA                        M40      1:39:09 
   26     88 Rafael Rodrigues                GNR                           SEN M    1:41:19 
   27    153 José Andrade                    CAF                           SEN M    1:42:18 
   28    175 Paulo Gonçalves                 CF Carvalheiro                M45      1:42:24 
   29     91 Pedro Vares                     Individual                    SEN M    1:42:44 
   30     76 Carlos Carichas                 Ludens Clube Machico          M45      1:42:52 
   31     12 Paulo Fernandes                 Grupo Desportivo Corticeiras  M40      1:43:47 
   32     93 Vítor Veríssimo                 Grupo Desportivo Corticeiras  M35      1:44:15 
   33    121 Nelson Nunes                    GNR                           M40      1:44:30 
   34     92 José Correia                    PSP                           M40      1:44:41 
   35    100 Toni Silva                      ZMM                           M35      1:45:07 
   36     30 Márcio Gomes                    Venda do Socio                M35      1:45:49 
   37     87 Énio Castro                     ESTÉTICA-FLOR DA MADALENA     SEN M    1:46:01 
   38    119 Roberto Freitas                 ZMM                           SEN M    1:46:33 
   39     82 José Nóbrega                    GNR                           M50      1:46:50 
   40     44 Jorge Louro                     Clube Escola do Curral/Clube  SEN M    1:47:08 
   41     39 António Rosa                    Clube Desportivo Escola de Sa M55      1:47:43 
   42     94 Nélio Faria                     RC TRAVEL / WELLNESS BY ORIFL M45      1:47:48 
   43    179 Gonçalo Silva                   PROTEÇÃO CIVIL                SEN M    1:47:57 
   44    116 Maurício Rodrigues              Madeiracamping                SEN M    1:48:08 
   45    177 José Gregório                   PROTEÇÃO CIVIL                M50      1:48:35 
   46    130 João Ornelas                    CF Carvalheiro                M55      1:49:33 
   47     38 José Faria                      Clube Aventura da Madeira     M55      1:49:56 
   48    186 Paulo Alves                     ZMM                           SEN M    1:49:59 
   49     85 José Castro                     BVM                           M35      1:51:15 
   50    155 Luís Mendonça                   Clube Aventura da Madeira     M60      1:51:40 
   51     95 Hélder Fonte                    ZMM                           SEN M    1:52:30 
   52     54 João Spínola                    Ossobook Trail Team           M40      1:52:39 
   53    111 Manuel Andrade                  CAF                           M50      1:52:55 
   54      7 Ricardo Manuel                  Individual                    M45      1:53:20 
   55    120 Paulo Fernandes                 ZMM                           SUB23M   1:53:25 
   56     24 José Reis                       Porto da Cruz Trail Team      M40      1:53:31 
   57    152 Abel Domingues                  ZMM                           M35      1:53:37 
   58    184 Cristian Gomes                  ZMM                           SEN M    1:53:48 
   59    176 Nélson Santo                    ZMM                           M35      1:53:53 
   60     48 Nuno Medeiros                   Clube Naval de São Vicente    M35      1:55:00 
   61    165 Pedro Costa                     Individual                    SEN M    1:55:27 
   62    118 Domingos Noia                   Ludens Clube Machico          M50      1:55:43 
   63     57 Miguel Gouveia                  Individual                    M35      1:56:03 
   64     41 Hugo Nascimento                 Wellnes by Oriflame Trail Tea M35      1:56:22 
   65    123 Sérgio Aveiro                   Individual                    SEN M    1:56:50 
   66     90 Luís Nunes                      CCDFPJF                       M45      1:57:28 
   67    160 José Silva                      CasaBimota                    M55      1:57:49 
   68    109 Filipe Vieira                   CAF                           M45      1:58:06 
   69     75 Carlos Sousa                    Clube Desportivo Escola de Sa SUB23M   1:59:43 
   70    169 Manuel Jardim                   Individual                    SEN M    1:59:44 
   71     71 João Jesus                      Ludens Clube Machico          M35      1:59:52 
   72     25 José Fernandes                  Porto da Cruz Trail Team      M45      1:59:58 
   73     97 Carlos Vasconcelos              CE - O Liceu                  M45      2:00:20 
   74      5 Manuel Ferreira                 Clube Desportivo Escola do Po M40      2:00:57 
   75     29 Bruno Silva                     Nature High                   M35      2:01:31 
   76     66 Leonel Soarez                   Clube Naval de São Vicente    M50      2:01:38 
   76     84 Duarte Nunes                    GNR                           M35      2:01:38 
   78    117 Cláudio Gonçalves               Individual                    SEN M    2:02:07 
   79    187 Rui Seiça                       ZMM                           M50      2:03:05 
   80     47 Pedro Barros                    Individual                    SEN M    2:03:09 
   81    135 Luís Branco                     Clube Desportivo Infante      M35      2:03:52 
   82     16 John Muñoz                      Individual                    SEN M    2:03:57 
   83     28 José Moniz                      Nature High                   M35      2:04:10 
   84     62 José Sardinha                   Clube Portugal Telecom        M50      2:04:29 
   85     20 Bruno Sousa                     Clube de Montanha do Funchal  M35      2:04:31 
   86    112 Roberto Solano                  CAF                           M45      2:04:46 
   87     74 Duarte Coelho                   ADRAP                         M40      2:04:56 
   88    181 Dinarte Freitas                 PROTEÇÃO CIVIL                M40      2:05:14 
   89     64 João Sousa                      Individual                    M50      2:06:58 
   90    108 Fernando Faria                  CAF                           M40      2:07:20 
   91     18 José Navarro                    Clube Desportivo Infante      M40      2:08:58 
   92    164 Gil Silva                       Clube Naval de São Vicente    SEN M    2:09:08 
   93    172 João Gomes                      Individual                    SEN M    2:09:27 
   94    113 Álvaro Sousa                    Clube Naval do Funchal        M60      2:09:32 
   95    145 Steven Martins                  Individual                    SEN M    2:10:56 
   96     34 Cesário Camacho                 Nature High                   M35      2:11:31 
   97     52 Marco Garcês                    Belmond R P                   M35      2:12:06 
   98    134 Gonçalo Silva                   PSP                           M40      2:16:00 
   99     78 Alcino Pereira                  Clube Desportivo Escola do Po M40      2:16:17 
  100     63 António Resende                 Individual                    M55      2:16:24 
  101     60 Nuno Margarido                  Individual                    M40      2:16:35 
  102     42 David Correia                   Wellnes by Oriflame Trail Tea M35      2:18:00 
  103    131 José Nunes                      CE - O Liceu                  M45      2:18:05 
  104     49 João Correia                    Clube Portugal Telecom        M55      2:18:08 
  105     10 Filipe Gomes                    Individual                    M35      2:18:35 
  106    127 José Gonçalves                  Óptica da Sé                  M60      2:18:45 
  107     69 Ricardo Silva                   Caleiramado                   SEN M    2:19:02 
  108     26 João Fernandes                  Porto da Cruz Trail Team      M50      2:23:50 
  109    140 Adriano Andrade                 ZMM                           SEN M    2:24:09 
  110    144 Eduardo Afonso                  ZMM                           M40      2:24:15 
  111    141 Ricardo Vieira                  Aguenta Que Vai               M40      2:24:48 
  112     51 Décio Santos                    Belmond R P                   M35      2:26:00 
  113     86 Paulo Nóbrega                   BVM                           SEN M    2:27:33 
  114     68 Tiago Vieira                    Caleiramado                   SEN M    2:29:54 
  115    149 Lílio Abreu                     Aguenta Que Vai               M35      2:34:50 
  116     17 Sérgio Mendes                   ELECTROMENDES                 SEN M    2:37:02 
  117     58 João Camacho                    Conjunto Musical Animatura    SEN M    2:40:17 
  118    147 Lino Borges                     Métodos B Engenharia          M35      3:14:29 

          21 Dennis Pereira                  Clube Montanha do Funchal     M35          dnf 
          43 Renato Carvalho                 Wellnes by Oriflame Trail Tea M35          dnf 
           2 Jorge Pimenta                   RC TRAVEL / WELLNESS BY ORIFL SEN M        dns 
          11 Quintin Barry                   Clube de Montanha do Funchal  M50          dns 
          14 Ricardo Abreu                   CDRPrazeres                   M35          dns 
          19 Marco Pereira                   Clube Aventura da Madeira     M35          dns 
          31 José Nóbrega                    Venda do Socio                M40          dns 
          32 Fábio Neves                     Individual                    SEN M        dns 
          33 Nelson Baroca                   Clube Aventura da Madeira     M35          dns 
          46 Jaime Ferreira                  Individual - By Nature        M45          dns 
          50 Nélio Pinto                     Belmond R P                   M45          dns 
          53 Marco Rodrigues                 Belmond R P                   SEN M        dns 
          65 Márcio Soares                   Wellnes by Oriflame Trail Tea M35          dns 
          72 Juliano Silva                   Individual                    M35          dns 
          77 Luís Ferreira                   Individual                    SEN M        dns 
          80 Sérgio Freitas                  Clube de Montanha do Funchal  M40          dns 
         122 Miguel Freitas                  Individual                    M40          dns 
         133 Diogo Rodrigues                 ZMM                           SEN M        dns 
         139 António Nóia                    ZMM                           M40          dns 
         150 Ricardo Ferreira                TEAM RUNING                   SEN M        dns 
         156 Bruno Coelho                    Clube Desportvo Garachico -Óp SEN M        dns 
         167 Horácio Faria                   Clube Aventura da Madeira     M50          dns 
         168 Manuel Temtem                   Agricultura  Biológica        M35          dns 
         173 Teodoto Silva                   HERBALIFE                     M50          dns 
         174 António Sousa                   ER4                           SEN M        dns 
         180 Leonardo Ribeiro                PROTEÇÃO CIVIL                M35          dns