2º Trail ZMMdom 17-05-2015 16:39
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl   Stno Name                         YB Club                          Cl.         Time 



Trail ZMM FEM  (36)     15.0 km  600 m   10 C              

    1     50 Lúcia Franco                 77 AD Galomar                    F35      1:38:52 
    2    151 Nadia Meroni                 71 Clube Aventura da Madeira     F40      1:55:03 
    3    207 Fabiana Gonçalves            86 Óptica da Sé                  F Sen    2:02:25 
    4    143 Rubina freitas               78 Madeira Medical Center        F Sen    2:02:33 
    5     60 Rita Estácio                 80 Plano-D                       F35      2:02:48 
    6     42 Catarina Serrão              75 Ludens/dessassosegados        F35      2:07:19 
    7     68 Iola Ferro                   77 Individual                    F35      2:09:11 
    8     38 Fátima Gregório              71 Madeira Medical Center        F40      2:10:02 
    9     90 Filipa Delgado               79 Clube Desportivo Infante      F35      2:10:21 
   10    121 Filipa José                  77 Individual                    F35      2:10:28 
   11     92 Maria Gaspar                 64 Óptica da Sé                  F50      2:11:13 
   12      9 Nivalda Figueira             82 Individual                    F Sen    2:12:07 
   13    206 Joana Freitas                89 Clube Aventura da Madeira     F Sen    2:16:18 
   14    158 Luísa Abreu                  68 Clube Aventura da Madeira     F45      2:16:23 
   15     26 Solange Ferraz               58 Clube de Montanha do Funchal  F55      2:16:24 
   16     70 Nereida Cordeiro             70 JROXOALUMINIOS                F40      2:19:45 
   17    208 Dulce Lima                   66 JROXOALUMINIOS                F45      2:23:24 
   18     30 Maria Silva                  63 JROXOALUMINIOS                F50      2:24:59 
   19     34 Maria Basílio                74 Individual                    F40      2:25:04 
   19     63 Alexandra Pires              92 Individual                    F Sen    2:25:04 
   21     98 Ana Abreu                    61 Clube Portugal Telecom / Meo  F45      2:25:36 
   22    124 Isabel Gouveia               78 Individual                    F35      2:26:08 
   23    130 Barbara Fernandes            95 Óptica da Sé / Irmãos Quintal FSub23   2:30:51 
   24     46 Cátia Jardim                 81 Individual                    F Sen    2:33:39 
   25    160 Tânia Freitas                88 ZMM                           F Sen    2:36:38 
   26    161 Eduarda Ferreira             93 ZMM                           FSub23   2:37:37 
   27    128 Cristina Freitas             69 EB23 do Estreito de Câmara de F45      2:40:45 
   28    199 Marina Figueira              78 BVM                           F35      2:46:54 
   29    113 Sofia Martins                91 Individual                    F Sen    2:53:26 
   30    203 Catarina Abreu               87 Clube Aventura da Madeira     F Sen    2:54:10 
   31     49 Irene sousa                  74 Individual                    F40      2:56:51 
   32     39 Patricia Barros              92 TIFF                          FSub23   2:57:02 
   33    120 Isabel Clairouin             72 Individual                    F40      3:08:09 

          56 Cátia Afonseca               86 Individual                    F Sen         mp 
          95 Ana Umbelino                 77 Clube de Montanha do Funchal  F35          dns 
         117 Catalina Figueira            90 ZMM                           F Sen        dns 



Trail ZMM MASC  (172)   15.0 km  600 m   10 C              

    1     24 Fábio Caires                 85 Individual                    M Sen    1:21:32 
    2     99 Virgílio Ornelas             76 ACDJS                         M35      1:23:39 
    3    165 Célio Alves                  91 ZMM                           M Sen    1:23:51 
    4    166 Duarte Abreu                 90 ZMM                           M Sen    1:26:12 
    5    187 Miguel Gouveia               95 ZMM                           MSub23   1:27:07 
    6    147 Timóteo Sousa                82 Clube Desportivo Infante      M Sen    1:27:44 
    7     45 Renato Andrade               80 Individual                    M Sen    1:27:49 
    8     96 Vitor Gonçalves              77 Óptica da Sé                  M35      1:28:11 
    9    154 Ricardo Quintal              90 Clube Aventura da Madeira     M Sen    1:29:17 
   10     57 Bruno Gouveia                71 Individual                    M40      1:30:05 
   11    155 Rui Gonçalves                76 Clube Aventura da Madeira     M35      1:30:06 
   12     32 Humberto Gomez               92 Individual                    M Sen    1:30:39 
   13     64 João Quintaneiro             79 Óptica da Sé                  M35      1:30:55 
   14    164 Carlos Rodrigues             88 ZMM                           M Sen    1:31:19 
   15     77 Egídio Rodrigues             60 Clube de Montanha do Funchal  M55      1:35:01 
   16    204 José Ribeiro                 65 Clube Aventura da Madeira     M45      1:35:04 
   17     53 Rui Coelho                   76 Óptica da Sé                  M35      1:36:18 
   18    193 Mário Freitas                75 GNR                           M35      1:37:05 
   19    138 Quintin Barry                65 Clube de Montanha do Funchal  M50      1:37:08 
   20    198 Manuel Nunes                 67 SRPC                          M45      1:37:10 
   21    186 Abel Domingues               76 ZMM                           M35      1:37:12 
   22     43 Dinarte Nunes                79 Óptica da Sé                  M35      1:37:16 
   23    189 Joaquim Lopes                89 TOMIAUTO TRAIL TEAM           M Sen    1:37:30 
   24    123 Marcio Alves                 81 ADN Ponta do Sol              M Sen    1:38:41 
   25     58 Carlos Carichas              69 Ludens Clube de Machico       M45      1:38:45 
   26    122 Paulo Fernandes              75 Individual                    M35      1:39:36 
   27    119 Luis Ferreira                81 Individual                    M Sen    1:39:40 
   28    184 José Vieira                  94 ZMM                           M Sen    1:39:41 
   29     33 João Nunes                   71 Ludens Clube de Machico       M40      1:39:42 
   30     73 Filipe Custódio              79 Fotosouvenir/Frango da Guia-G M35      1:39:52 
   31     88 António Alves                80 Individual                    M Sen    1:39:57 
   32     79 Carlos Moreira               88 MM MINI ILHA PNEU             M Sen    1:39:58 
   33     81 Luis Figueira                85 MM MINI ILHA PNEU             M Sen    1:39:59 
   34     80 Jonathan Fernandes           87 MM MINI ILHA PNEU             M Sen    1:40:00 
   35    152 António Gonçalves            85 Clube Aventura da Madeira     M Sen    1:40:01 
   36     44 Nuno Barros                  78 Sporting Clube da Madeira     M35      1:40:47 
   37     27 Alexandre Nogueira           79 Individual                    M35      1:41:53 
   38     23 Hugo Santos                  79 Óptica da Sé                  M35      1:41:58 
   39     74 Cristóvão Rodrigues          76 Urban Hair Team               M35      1:42:04 
   40    173 Paulo Madruga                91 ZMM                           M Sen    1:42:12 
   41    145 Nuno branco                  70 Madeira Medical Center        M45      1:42:45 
   41    172 Nuno Câmara                  87 ZMM                           M Sen    1:42:45 
   43    201 Gonçalo Gonçalves            73 Clube Aventura da Madeira     M40      1:43:11 
   44    191 José Nóbrega                 75 GNR                           M50      1:43:34 
   45     72 Ricardo Correia              84 Sporting Clube da Madeira     M Sen    1:44:31 
   46    100 André Caires                 79 Individual                    M35      1:44:44 
   47    156 João Mendonça                71 Clube Aventura da Madeira     M40      1:44:57 
   48    116 Henrique Rosa                87 Style Publicidade, Lda        M Sen    1:45:03 
   49    171 Nelson Sargo                 90 ZMM                           M Sen    1:45:05 
   50    194 Rafael Rodrigues             83 GNR                           M Sen    1:45:30 
   51    163 Carlos Pestana               91 ZMM                           M Sen    1:45:36 
   52      3 Jaime Ferreira               71 Individual / By Nature        M40      1:45:57 
   53     93 Filipe Teles                 80 Urban Hair Team               M Sen    1:46:35 
   54    197 Leonardo Ribeiro             79 SRPC                          M35      1:46:52 
   55    175 Rui Abreu                    90 ZMM                           M Sen    1:47:35 
   55    180 Francisco Abreu              94 ZMM                           M Sen    1:47:35 
   57    136 Marcio Gomes                 80 Venda do Socio                M35      1:48:10 
   58    105 Albino Olim                  74 Nature High                   M40      1:48:24 
   59    148 Paulo Milheiro               69 Clube de Montanha do Funchal  M45      1:48:49 
   60    126 Fábio Neves                  84 Sporting Clube da Madeira     M Sen    1:48:52 
   61     66 Helder Gonçalves             89 Individual                    M Sen    1:48:55 
   62     36 Martinho Fernandes           67 TOMIAUTO TRAIL TEAM           M45      1:49:02 
   63      5 José serrão                  82 CDR Prazeres                  M Sen    1:50:07 
   64     51 Hugo Gouveia                 90 Individual                    M Sen    1:50:22 
   65     25 Justino Nóbrega              55 Clube de Montanha do Funchal  M55      1:50:25 
   66    109 Pedro Pinto                  73 Apilha-me Running Team/ARCA d M40      1:50:26 
   67     91 Pedro Delgado                78 Clube Desportivo Infante      M35      1:50:36 
   68     62 Roberto Gomes                66 Plano-D                       M45      1:50:37 
   69    139 Duarte Lucas                 80 Individual                    M Sen    1:50:58 
   69    142 Paulo Lucas                  90 Individual                    M Sen    1:50:58 
   71    131 Nuno Silva                   79 Apilha-me Running Team/ARCA d M35      1:51:05 
   72     87 José Pinheiro                77 Individual                    M35      1:51:43 
   73     84 Sidonio Nunes                74 MM MINI ILHA PNEU             M40      1:52:17 
   74     37 Nelson fernandes             79 CDR Prazeres                  M35      1:52:52 
   75    205 José Faria                   57 Clube Aventura da Madeira     M55      1:53:07 
   76    104 Miguel Silva                 79 Nature High                   M35      1:53:24 
   77    181 Hugo Jesus                   93 ZMM                           M Sen    1:53:48 
   78    182 Hugo Abreu                   96 ZMM                           M Sen    1:53:49 
   79    146 Nuno Pereira                 93 Individual                    MSub23   1:54:56 
   80    141 Ricardo Lameiras             68 Individual                    M45      1:55:20 
   81    114 Hugo Nascimento              80 ACDJS/ Wellness by Oriflame   M35      1:55:24 
   82    178 Cristian Gomes               92 ZMM                           M Sen    1:55:31 
   83    192 Edmundo Sousa                64 GNR                           M50      1:55:53 
   84     52 Marco Silva                  68 Grupo Desportivo das Corticei M45      1:56:27 
   85    167 Filipe Costa                 85 ER4 / Militar                 M Sen    1:57:19 
   86    188 Nuno Medeiros                85 Individual                    M Sen    1:57:44 
   87    135 António Mendonça             69 EB23 do Estreito de Câmara de M45      1:57:59 
   88     67 Renato Nóbrega               76 Ludens Clube de Machico       M35      1:58:05 
   89    202 Rubén Teixeira               89 Individual                    M Sen    1:58:22 
   90     20 Rubens Hernandez             79 TAFAD/ Focusnatura            M35      1:58:24 
   91    106 Rui Sousa                    93 Nature High                   MSub23   1:58:31 
   92     47 Domingos Noia                66 Ludens Clube de Machico       M45      1:58:32 
   93     86 João Faria                   59 MM MINI ILHA PNEU             M55      1:58:56 
   94    127 João Spinola                 76 Individual                    M35      1:58:58 
   95     22 Carlos Perestrelo            77 Individual                    M35      1:59:11 
   96     16 Paulo Abreu                  93 TIFF                          MSub23   1:59:24 
   96    159 José Nunes                   61 Clube Aventura da Madeira     M50      1:59:24 
   98    177 João Afonso                  63 ZMM                           M50      1:59:25 
   99    134 Duarte Coelho                72 ANA - Aeroportos de Portugal  M40      2:00:02 
  100     15 José Nóbrega                 72 Venda do Socio                M40      2:00:09 
  101    196 Dinarte Freitas              73 SRPC                          M40      2:00:14 
  102     54 João Jesus                   76 Ludens Clube de Machico       M35      2:00:28 
  103     71 Samuel Silva                 80 Individual                    M Sen    2:00:29 
  104    129 Pedro Barros                 84 Sporting Clube da Madeira     M Sen    2:01:01 
  105    137 Bruno Sousa                  77 Individual                    M35      2:01:04 
  106    102 José Moniz                   80 Nature High                   M Sen    2:01:13 
  107     11 Alvaro Sousa                 50 Clube Naval do Funchal        M60      2:01:20 
  108      8 Sancho Cruz                  73 Individual                    M40      2:02:26 
  109    169 José Freitas                 90 ZMM                           M Sen    2:02:29 
  110      6 Lino Sá                      85 CDR Prazeres                  M Sen    2:02:43 
  111     61 Carlos Pestana               84 Plano-D                       M Sen    2:02:48 
  112    174 Roberto Freitas              90 ZMM                           M Sen    2:03:35 
  113     10 Leonel Soarez                62 CrossFit FNC                  M50      2:03:43 
  114     55 Ibaim Coelho                 66 Individual                    M40      2:04:11 
  115     76 Cláudio Jardim               77 Apilha-me Running Team/ARCA d M35      2:04:12 
  116     29 Marco Ferreira               69 Apilha-me Running Team/ARCA d M45      2:04:13 
  117    115 Alcino Pereira               76 Individual                    M35      2:05:40 
  118    108 Vítor Jorge                  83 Sporting Clube da Madeira     M Sen    2:06:37 
  119     97 Emanuel Abreu                61 Clube Portugal Telecom / Meo  M50      2:07:16 
  120    183 Jónatas Ribeiro              93 ER4 / Militar                 M Sen    2:07:17 
  121     78 Duarte Fernandes             70 Individual                    M45      2:07:31 
  122      1 Jerónimo Fernandes           04 TOMIAUTO TRAIL TEAM           M Sen    2:08:19 
  123      7 Ronnie Santos                78 Individual                    M35      2:08:22 
  124      4 António Quinta               72 CDR Prazeres                  M40      2:09:12 
  125    162 António Sousa                84 ER4 / Militar                 M Sen    2:09:41 
  126    195 José Gregório                61 SRPC                          M50      2:10:03 
  127     65 Miguel Silva Gouveia         76 Individual                    M35      2:10:12 
  128    132 Pedro Freitas                91 Individual                    M Sen    2:10:55 
  129     75 João Fernandes               63 Individual                    M50      2:11:09 
  129    107 Dionisio Sousa               76 Clube Desportivo Infante      M35      2:11:09 
  131     85 Paulo Faria                  70 MM MINI ILHA PNEU             M45      2:12:09 
  132    176 Paulo Pereira                77 ER4 / Militar                 M35      2:13:15 
  133     82 Miguel Faria                 76 MM MINI ILHA PNEU             M35      2:14:23 
  134     40 Rodrigo Araújo               75 Individual                    M35      2:16:09 
  135    149 Hugo Pita                    82 HP Portas e Automatismos      M Sen    2:17:04 
  136     59 David Correia                78 Wellness by Oriflame          M35      2:18:30 
  137     17 Helder Alves                 85 Individual                    M Sen    2:19:13 
  137     28 Maurício Sousa               83 Individual                    M Sen    2:19:13 
  139     69 Miguel Sousa                 72 JROXOALUMINIOS                M40      2:19:49 
  140    144 Rafael vieira                76 Individual                    M35      2:21:07 
  141     13 Cláudio Castro               86 Individual                    M Sen    2:21:09 
  142    179 David Patrício               92 ZMM                           M Sen    2:22:16 
  143     83 Ricardo Figueira             77 MM MINI ILHA PNEU             M35      2:23:01 
  144    200 Hélder Gouveia               77 Individual                    M35      2:23:55 
  145     31 Fábio Félix                  84 Individual                    M Sen    2:25:05 
  146     19 Xavier Sousa                 89 Individual                    M Sen    2:26:40 
  147    101 Nuno Ferreira                70 Individual/OCAM               M45      2:30:28 
  148    125 Miguel Gouveia               76 Individual                    M35      2:33:42 
  149    103 Marco Rodrigues              82 Nature High                   M Sen    2:35:33 
  150    150 Ricardo Gonçalves            85 Individual                    M Sen    2:39:32 
  151    110 Egídio Fernandes             87 Individual                    M Sen    2:42:57 
  152    112 Fábio Freitas Neves          89 Individual                    M Sen    2:53:26 
  153     12 Ricardo Oliveira             87 Individual                    M Sen    2:54:10 
  154     35 Manuel Varela                54 TIFF                          M60      3:09:48 

          21 Roberto Alves                83 Sporting Clube da Madeira     M Sen         mp 
          41 Valter Ferreira              85 Individual                    M Sen         mp 
           2 Jorge Louro                  84 CUV Secção Desportiva         M Sen        dns 
          14 Alberto Pinto                69 Individual                    M45          dns 
          18 Manuel Lourenço              89 CDR Prazeres                  M Sen        dns 
          48 Zeca Santos                  75 Individual                    M35          dns 
          89 Paulo Gouveia                80 Individual                    M35          dns 
          94 Dinarte Pereira              79 atlafa                        M35          dns 
         111 Guilherme Gomes              79 CrossFit FNC                  M35          dns 
         118 Rafael Águia                 78 Individual                    M35          dns 
         133 Roberto Mendes               84 Individual                    M Sen        dns 
         140 Bruno Coelho                 79 Individual                    M35          dns 
         153 Humberto Barros              81 Clube Aventura da Madeira     M Sen        dns 
         157 Roberto Castro               71 Clube Aventura da Madeira     M40          dns 
         168 José Henriques               84 ZMM                           M Sen        dns 
         170 Magno Sousa                  90 ZMM                           M Sen        dns 
         185 Vítor Fernandes              84 ZMM                           M Sen        dns 
         190 Bruno Magalhães              80 CrossFit FNC                  M Sen        dns